Jak se správně zbavit starých baterií?
Jaké jsou možnosti jejich recyklace a druhotného využití?
Ačkoliv si to možná někteří neuvědomujeme, jsme již naprosto závislí na elektrické energii. Pro naše pohodlí ji také stále častěji ukládáme do baterií. Je jen stěží představitelné, jak by vypadal náš den bez použití jediné baterie. Bez nich by správně nefungovala různá elektronika od hodinek přes mobily, ale třeba i stolní počítač, ve kterém je taky malá baterie. Stejně tak jakýkoliv elektrifikovaný dopravní prostředek (elektrokoloběžka, auto, vlak, autobus, metro, tramvaj, …). Baterie jsou všude kolem nás, jejich životnost je ale omezená. Proto se nabízí otázka, kam s nimi na konci jejich životnosti? Do koše určitě ne! Následující symboly, které najdete na výrobku nebo jeho obalu, nás o tom jasně informují.
Likvidace a recyklace baterií je nezbytná pro ochranu životního prostředí i zdraví lidí. Měli bychom je odkládat do sběrných míst. Ta se nacházejí v obchodech, kde lze baterie zakoupit. Dále to je možné do speciálních popelnic či kontejnerů, v recyklačních centrech nebo sběrných dvorech. Baterie totiž obsahují nebezpečné látky, jako je olovo, rtuť nebo kadmium, které mohou při špatném nakládání unikat do půdy a vody. Díky recyklaci baterií lze tyto toxické látky zadržet a předejít jejich šíření, čímž chráníme přírodu i zdraví. Navíc je možné z použitých baterií získat cenné materiály, jako je nikl, zinek a lithium, které lze opětovně využít. Tím se snižuje potřeba těžby surovin, což přispívá k ochraně přírodních zdrojů, snižování emisí a je klíčovým krokem k udržitelnější budoucnosti. Dobrou zprávou je, že podíl zpětně odebraných baterií se daří navyšovat a za rok 2023 dosáhl v ČR přibližně 65 %.
Nová pravidla týkající se celého životního cyklu baterií, od jejich designu přes výrobu až po opětovné využití a nakládání s těmi použitými, zavádí nové nařízení o bateriích, které v červenci 2023 přijala Rada Evropské unie. Nařízení zavádí například přísnější cíle pro sběr odpadních přenosných baterií nebo povinný minimální obsah recyklovaných materiálů v nově vyráběných bateriích. Významným bodem nové legislativy jsou rovněž cíle pro využití lithia z odpadních baterií. V souvislosti s rozvojem elektromobility se u lithiových baterií očekává významný nárůst produkce. Tyto baterie také postupně nahrazují tradiční olověné akumulátory a stávají se nedílnou součástí naší ekonomiky. Jejich zvýšená spotřeba s sebou samozřejmě přinese i rostoucí produkci odpadních baterií. Do roku 2027 by tak mělo být z odpadních lithiových baterií využito 50 procent lithia a do konce roku 2031 celkem 80 %. To bude představovat výraznou úsporu cenných přírodních zdrojů, energie a vody.
Kvůli velmi dynamickému vývoji v konstrukci a složení baterií existuje téměř nevyčíslitelné množství typů a provedení baterií. To už tak komplikovanou recyklaci některých druhů baterií ještě více ztěžuje. I toto řeší výše zmíněná legislativa, která jasně stanovuje kategorie baterií a správné zařazení, aby bylo jejich využití co nejefektivnější a nakonec proběhla i ekologická likvidace.
Víte, že je svoz elektra vč. baterií od 10 kg zdarma?
Jelikož objem elektroodpadu narůstá nejrychleji ze všech druhů odpadů, je žádoucí spotřebitelům co nejvíce usnadnit jeho předání ke správně likvidaci a recyklaci. Z toho důvodu společnost REMA provozuje službu Buď líný, kdy stačí nashromáždit alespoň 10 kg elektroodpadu a můžete si objednat svoz přímo z vašeho domova kdekoliv v ČR. Do 10 kg to je možné přes Rebalík, pouze je potřeba odnést balíček s vysloužilým elektrozařízením do Balíkovny.
Seriál ČT – Zachraňme zemi
Česká televize v rámci seriálu Zachraňme zemi určeného primárně pro děti připravila i díl věnovaný recyklaci baterií. Pokud byste chtěli s tímto tématem, nebo i dalšími podobnými, seznámit své děti odlehčenou formou, určitě tento seriál doporučujeme.
Chytrárecyklace.cz
Web chytrarecyklace.cz je asi nejlépe zpracovaný český web, věnující se recyklaci elektroodpadu včetně baterií. Naleznete na něm veškeré důležité informace a odpovědi na otázky, které byste k recyklaci mohli mít.
Jak se nejsnáze zbavit staré olověné baterie?
Jelikož prodáváme baterii a elektroniku, vysloužilé kousky můžete samozřejmě odevzdat i u nás. Taková olověná baterie je těžká, zpravidla špinavá a také z ní hrozí únik kyseliny. Když jí k nám odevzdáte, zamíří rovnou do speciální jímací nádoby, ve které následně putuje bezpečně na recyklaci. Pro informace k našemu sběru klikněte sem.
Použité odkazy:
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?qid=1728552186474&uri=CELEX%3A32023R1542
- https://www.budliny.cz/
- http://www.rebalik.cz/
- https://www.ceskatelevize.cz/porady/10996542468-zachranme-zemi/214522160600006/
- https://www.chytrarecyklace.cz/
- https://www.battery-import.cz/zpetny-odber-elektrozarizeni--baterii-a-akumulatoru/