Jak se postarat o solární panely a baterie v zimě?

Jak se postarat o solární panely v zimě; jak se chovají v zimě baterie pro solární panely a jak optimalizovat jejich výkon

Zima se velmi rychle blíží. Mohou solární panely vyrábět elektřinu i v zimě, když je málo slunce a krátké dny? Ano, mohou, a dokonce mají solární panely větší efektivitu. Je to dáno tím, že při vysokých teplotách v letním období účinnost solárního panelu klesá. Ale v zimě je v našich podmínkách méně slunce, které je navíc hodně nízko, a proto solární panely v zimním období dosahují v průměru přibližně 20 % výkonu. Je to výrazně méně než v létě, ale výkon je možné zvýšit. Zcela jistě není třeba solární panely v zimě zakrývat anebo odpojovat. I v tomto období mohou být sluneční dny a byla by škoda je nevyužít pro výrobu elektřiny. Panely dokážou vyrobit elektřinu, i když slunce nesvítí, světlo je rozptýlené, ale i za nepříznivého počasí; výkon klesá, ale elektřina je vyráběna.

Je možné dosáhnout vyššího výkonu solárního panelu v zimě?

Ano, efektivitu solárního panelu v zimě je určitě možné zvýšit a pomoci Vám k tomu mohou následující rady:

  1. Vhodná orientace a sklon solárních panelů

Obojí má velký vliv na výrobu elektřiny. Aby solární panely vyráběly více elektřiny v zimním období, je nutné zvolit správnou orientaci ke světovým stranám (v našich podmínkách ideálně na jih) a také sklon panelu (měl by být aspoň 15°, ideálně kolem 30°). Dejte pozor i na umístění solárních panelů – aby v zimě nebyly ve stínu díky budovám, stromům, anebo jiným překážkám.

  1. Odstranění nečistot, sněhu, listí

Více dešťových srážek, padající listí nebo sníh a námraza. Podle některých technických studií mohou nečistoty snížit dlouhodobý výkon solární sestavy až o 14 %, proto se vyplatí je včas odstranit.

Určitě se ale nevyplatí odstraňovat vodu, sníh a námrazu za každou cenu, aby nedošlo k poškození a poškrábání povrchu solárního panelu. Když má solární panel sklon 30 stupňů, dešťová voda steče bez problému sama. Výhodou panelů je i to, že se i v zimě trochu zahřívají. Pokud na solární panely napadne větší množství sněhu, je vhodné ho opatrně odstranit nejlépe pomocí stěrky; nicméně pokud na něm trochu sněhu zůstane, nevadí to. Určitě neodstraňujte námrazu, v tomto případě může snadno dojít k poškození povrchu solárního panelu.

Nástroje a prostředky vhodné pro čištění solárních panelů:

  1. Měkká stěrka, ideálně s gumovým povrchem (i pro odstranění sněhu, případně vody)
  2. Teleskopický smeták s jemnými štětinami (pro odstranění sněhu, případně listí a nečistot)
  3. Měkký mokrý hadřík - „švédská utěrka“, jemná mycí houba, mop (pro odstranění drobných nečistot)
  4. Vysavač anebo fukar na listí
  5. Čistá (ideálně destilovaná) voda
  6. Kvalitní (certifikovaný) čisticí prostředek pro solární panely

Na čištění solárních panelů se nesmí použít žádný abrazivní prostředek (se schopností brousit povrch), kovový předmět, agresivní čisticí prostředek, drátěnka anebo čisticí houba s hrubým povrchem. Při čištění se nesmí na panely příliš tlačit. Nesmí se používat ani teplá, ani příliš studená voda.

Poznámka:

Při čištění solárních panelů vodou je třeba dodržovat přísná bezpečnostní opatření. V ideálním případě je vhodné solární systém na dobu čištění odpojit. Voda nesmí přijít do kontaktu s poškozenou izolací, poškozenými solárními kabely anebo konektory. Hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

  1. Instalace solárních panelů FULL SCREEN

Výhodu mají solární panely FULL SCREEN, u těchto panelů na okrajích nezůstává voda. Proto jsou mnohem dříve suché po celém povrchu.

  1. Ochrana solárních panelů

Je možné solární panely ochránit? Ano, částečně to možné je. Existují přípravky s hybridní anebo nanotechnologií, které odpuzují vodu anebo i nečistoty. Před použitím každého přípravku je třeba solární panely opatrně očistit a odmastit, k čemuž můžete zakoupit chemické přípravky přímo na čištění solárních panelů. Nicméně je třeba si dobře vybrat a použít kvalitní přípravky s certifikací. Některé nástřiky s nanotechnologií vydrží i několik let. Díky této povrchové úpravě jsou solární panely méně znečištěné, rychleji suché po dešti, dříve na nich roztaje sníh a také jsou odolnější proti námraze.

Někteří výrobci solárních panelů dokonce doporučují odborné čištění solárních panelů až 2x do roka.

Stavební firmy také doporučují umístění sněhových zábran pod solární panely. Aby se snížilo riziko poškození majetku anebo aby nedošlo k úrazu, který by způsobil pád sněhu anebo ledu ze solárních panelů.

Je možné optimalizovat výkon baterií solárního systému v zimě?

Baterie je velmi důležitý komponent solárního systému a její potřeba se projeví zejména v zimě, kdy má baterie pro fotovoltaiku mnohem těžší život. Když je málo slunečního svitu, baterie se nenabíjí naplno tak jako v létě, a proto potřebuje trochu více péče.

Během zimy je doporučeno:

  1. Nastavení % nabití baterie

Pro zimní období je vhodné nastavit nejnižší % nabití baterie fotovoltaické elektrárny na 30-40%. Není doporučeno v zimě vybíjet baterie pod 20% kapacity.

  1. Nabíjení baterie do plné kapacity

Je doporučeno nabíjení 1x za 14 dní až do 100% kapacity baterie. Díky tomu výrazně prodloužíte životnost baterie.

 

  1. Uskladnění baterie

Obecně bateriím škodí vysoké, ale i velmi nízké teploty. Pokud je to možné, baterie by měla být uskladněna při teplotě 5-20°C. Pokud je teplota okolí nižší než bod mrazu (0°C), není vhodné baterii při této teplotě mít uskladněnu, a už vůbec ne ji nabíjet.

 

  1. Regulace odběru proudu z lithiové baterie

Pokud je spotřeba elektrické energie v zimě příliš vysoká, a solární systém vyrábí elektřiny relativně málo, je možné lithiové baterie nabít (je doporučeno na 80-90%) a následně je na nějakou dobu úplně odstavit. A odebírat elektřinu pouze ze solárních panelů anebo z veřejné sítě. V případě výpadku proudu z veřejné sítě, baterii budete mít nabitou a je možné ji připojit. Nevýhodou tohoto řešení je fakt, že baterie nebude sloužit jako záložní zdroj, který se automaticky připojí.

Po zimním období doporučujeme:

  • Zkontrolovat celkový stav elektroinstalace solárních panelů, jestli nejsou poškozeny kabely a/anebo konektory MC4, izolaci kabelů, anebo dokonce nedošlo k přerušení propojení
  • Zkontrolovat solární panely – jestli nejsou poškozené anebo rozbité
  • Provést kontrolu stavu a elektroinstalace baterií
  • Zkontrolovat ostatní prvky solárního systému a jejich kabeláž – měniče napětí, solární regulátory, a jiné obvodové prvky
  • Po zimě provést čištění solárních panelů od nečistot, aby na jaře a v létě mohly panely dosahovat maximálního výkonu; na jaře, po znečištění od prachu a pylu je vhodné čištění opakovat

Solární panely i baterie pro solární systém není třeba v zimě vyřazovat z provozu. I v zimním období mohou tyto komponenty fotovoltaického systému dobře fungovat, nicméně je třeba se o ně starat, aby byly výkonnější, efektivnější a měly delší životnost. Naše rady a doporučení by Vám k tomu měly pomoci.